Rusya’nın Doğal Gazı Kesmesi Durumuna, Türk Usulü Çözümler

Keserlerse kessinler, onlarda doğalgaz varsa bizde de çözümler var. Rusya’nın doğalgazı kesmesi durumunda Türkler, kendi yöntemleriyle bu durumu nasıl aşabilir?

Isınma problemi

Facebook'ta Beğen:

Isınma problemi, doğalgaz sıkıntısının en hafif etkisi olur. Kömür, odun olmadı lastik o da olmadı plastik yakarak ısınılabilir. O da olmazsa battaniye altında gezinmek ve aile bireylerinin birbirne temas edecek şekilde yakın oturmaları suretiyle çözülmeye çalışılabilir.

Evdeki elektrik sıkıntısı

Herkes kendi elektriğini kendisi üretecek. Rüzgar olur, güneş olur, başka alternatifler olur ama bir şekilde herkes kendi elektriğini üreteterek, bu duruma çözüm getirebilir. Fazla üretenler, üretemeyenlere satar, ‘komşusu elektriksiz uyurken elektrikli uyuyan bizden değildir’ yazıları falan asılır sokaklara ama bir şekilde bu durum aşılır.

Evdeki elektrik tasarrufu

Öncelikle her eve 2 lamba yeter. Fazladan lambalar söndürülür. Ütü olayı komple kalkar. Malum ütü gibi aletler, çok fazla elektrik tüketiyor. Yapacak bir şey yok, herkes kırışık elbiselerle gidecek işe. Asansör olayı ise daha büyük sıkıntı, 20. Kattan daha yukarıda oturanlar için çok çok daha fazla sıkıntı. Onlara çözüm yok, taşınacaklar, mecbur. 

Sanayi sektöründe elektrik üretimi

Çalışanların işsiz kalmaması için sanayi sektöründe kullanılan elektriğin kesilmemesi lazım. O iş biraz yaş işte, ama imkansız değil. Her çalışan fazladan 2 saat mesai yapıp bisiklet çevirerek elektrik üretirse, bir ihtimal sanayideki elektrik açığı giderilebilir. Hem de spor yapmış olur. Spor yapmalarına olanak tanıyan bir iş yerinde çalıştıkları için de fazladan ücret almazlar. Bu sayede bu olay da tatlıya bağlanabilir.

İnternet olayı

TV veya ısınma problemi bir yana, elektriksizlikten dolayı internette yaşanacak sıkıntılara karşı paylaşımcı bir savunma sistemi oluşturulabilir. Her 24 daireye günde 1 saat internet ve bilgisayar kullanımı verilir, her aile bireyi sanayideki elektrik problemine oluşturduğumuz çözümün bir benzerini yaparak bilgisayarı kullandığı zamanlarda bisiklet çevirir falan durum çözülür.

Toplu ulaşımdaki problem

Elektrikte yaşanan sıkıntı düşünüldüğünde, toplu taşıma araçlarının kullanılması günde 3 defaya indirilebilir. Kalabalığa katlanılacaksınız artık. Elektrikli arabaların kullanımıda çok büyük tehdit altında. Ancak araba veya bisikletle bu durum aşılabilir. Tabii ki doğalgazın yokluğunda elektriğin üretilmesi petrolle yapılacağı için, araba olayıda oldukça maliyetli bir durum. 

Her şeye kesin çözüm

Her şeyi bir kenera bırakında, Rusya doğalgazı keser veya kesmez, zam yapar veya yapmaz önemli değil. Bir yıl, 2 yıl, olmadı 5 yıl sonra dışa bağımlılıkta zirveye oynayan Türkiye’nin bu politikasına karşı çıkar, alternatif enerji kaynakları projeleri üretmesini teşvik edersen bir nevi kesin çözüm sağlayabilirsin. Ülkede santral yapılmak için öylece bekleyen sayısız yerlerin değerlendirilmesi için çabalar, baskı yapar ve zorlarsan, 5 yıl sonra en azından enerji konusunda dışa bağımlılıktan kurtulursun. Yani, ‘kendin pişir, kendin ye’ durumuna gelirsin ki, bu durum zaten tadından yenmez.

Facebook Yorumları