Oscar'ın Büyük Beşlisi (Big Five) ve Bu Yılki Adayları Hakkında Öğrenmek İsteyecekleriniz

Her şeyden önce eğer "Big Five" terimine yabancıysanız ne olduğunu açıklayalım. Efendim Big Five Oscar ödüllerinin, tabiri caiz ise, kimlere gideceği en merak edilen beş kategorisi. Nedir bunlar? En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Senaryo (özgür veya uyarlama).

Oscar'ın Büyük Beşlisi (Big Five) ve Bu Yılki Adayları Hakkında Öğrenmek İsteyecekleriniz
Facebook'ta Beğen:

Belki bir yerlerde okudunuz ya da bir arkadaşınızdan duymuşsunuzdur, Oscarlarla ilgili rekorlardan bahsederken Büyük Beşli'deki tüm kategorilerde heykelciğin layık görüldüğü 3 adet film var. Büyük Beşli'yi süpüren ilk film efsanevi Hollywood jönü Clark Gable ve döneminin en güzel kadınlarından Claudette Colbert'in başrollerini paylaştığı It Happened in One Night (1934). Başka bir filmin aynı başarıyı yakalaması için tam 41 yıl geçiyor. Sinema tarihi klasikleri arasında sayılan ve izlemeyeni dövdükleri One Flew Over the Cuckoo's Nest (1975) Oscar tarihinin beşte beş yapan ikinci filmi oluyor. Bir filmin Büyük Beşli'de tulum çıkarttığı sonraki Oscar ödülleri için 40 yıl beklemeye gerek kalmadı. Bugün bile karakterleri TV dizilerine konu edilen, efsanesi birkaç filmle daha devam ettirilen gerilim klasiği Silence of the Lambs (1991) şu ana kadar Büyük Beşli'deki tüm ödülleri toplayan üçüncü film oldu. İşin ilginç yanı ise bu filmlerin hiçbiri Oscar tarihinde 10 veya daha fazla ödül alan filmler arasında değil.

Büyük Beşli hakkındaki bu mütevazı girişimizden sonra sizlere bu seneki bu beş kategorinin adaylarını bilmek isteyeceğiniz detaylarıyla anlatalım.

En İyi Film adayları ile başlayalım

Oscar'ın Büyük Beşlisi (Big Five) ve Bu Yılki Adayları Hakkında Öğrenmek İsteyecekleriniz

Bu sene en iyi film kategorisinde 8 film yarışıyor. Kategorinin favorisi bu sene ödüle doymayan The Revenant. Ayrıca göründüğü kadarıyla Oscar alamaması kendisi dışında herkese dert olan, hemen hemen her sene aday gösterilmesine rağmen En İyi Oyuncu Oscarı'na bir türlü ulaşamayan Leonardo DiCaprio'nun da bu filmle nihayet özlem duyduğu heykelciğe uzanacağı düşünülüyor. The Revenant ne kadar bu yıl Altın Küre'den Bafta'ya birçok prestijli ödülü hanesine yazdırsa da rakiplerinin de hiç yabana atılmaması gerekiyor. Bu yılın En İyi Film kategorisi adayı filmlerin detaylı analizi için sizi buraya geçebilirsiniz.

En İyi Yönetmen kim olur?

Oscar'ın Büyük Beşlisi (Big Five) ve Bu Yılki Adayları Hakkında Öğrenmek İsteyecekleriniz

En İyi Yönetmen adayları da 8 En İyi Film adayının 5'inin yönetmenlerinden oluşuyor. Ne yalan söyleyeyim benim gönlümden geçen George Miller'ın, Mad Max: Fury Road ile Oscar heykelciğine, bir kez daha uzanması. Fakat bu kategorinin de favorisi The Revenant... yani geçen sene Büyük Beşli'nin üçünü kapan Birdman'in yönetmeni Alejandro González Iñárritu. En İyi Yönetmen adaylarını daha yakından tanımak isteyenler için daha detaylı bir içeriğimiz de mevcut.

En İyi Kadın Oyuncu adayları arasında The Revenant'tan bir oyuncu yok... Pardon! Zaten filmde kadın oyuncu yok!

Oscar'ın Büyük Beşlisi (Big Five) ve Bu Yılki Adayları Hakkında Öğrenmek İsteyecekleriniz

Eğer The Revenant Büyük Beşli'nin 4'ünü alırsa bakalım nasıl şakalara konu olacak! Bu senenin kadın adayları bir hayli şaşırtıcı. Jenniffer Lawrence gibi Oscarlar da uluslararası sinema ödüllerinin favori ismi genç bir yeteneğin yanında, yıllardır oyunculuğa gönül vermesine rağmen ilk kez aday gösterilen Charlotte Rampling de bulunuyor. Ayrıca bu sene ilk adaylığıyla dikkat çeken, Altın Küre ve Bafta ödülünü kapan Brie Larson bu kategorinin favorisi. Tüm adaylar hakkında merakınızı gidermek isterseniz buraya tıklamanız yeter.

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü Leonardo'ya verin artık

Oscar'ın Büyük Beşlisi (Big Five) ve Bu Yılki Adayları Hakkında Öğrenmek İsteyecekleriniz

Akademi jürisi şu ana kadar kamuoyunun Leonardo'ya ödül verilmesi konusundaki baskısını görmezden geldiğini düşünürsek (ya bu adamlar acaba inadına mı vermiyorlar En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü DiCaprio'ya) bu senin en güçlü adayı Leonardo DiCaprio demeye çekiniyoruz. Aslında sadece bu yüzden çekinmiyoruz. Mesela Theory of Everything'deki Stephen Hawking rolüyle Oscar kazanan ve The Danish Girl ile aday olan Eddie Redmayne'nin de kategorinin en güçlü adaylarından biri olduğunu söylemek yanlış olmaz herhalde. Beyazperdeden ziyade TV dizilerinden hastası olduğumuz Bryan Cranston ise ödülü kaparsa kendimiz ödül almış kadar sevineceğiz gibi bir his var içimde. Özellikle Malcolm in the Middle ve Breaking Bad severler kutlama yaparsa şaşırmayız. Buraya tıklayıp DiCaprio'nun rakiplerini daha yakından tanıyabilirsiniz.

En İyi Senaryo adaylarıyla bitiriyoruz

Oscar'ın Büyük Beşlisi (Big Five) ve Bu Yılki Adayları Hakkında Öğrenmek İsteyecekleriniz

Öncelikle tek bir en iyi senaryo adaylığı kategorisi olmadığını hatırlatalım. En İyi Senaryo Ödülleri, En İyi Özgün Senaryo ve En İyi Uyarlama Senaryo olarak ikiye ayrılıyor. En İyi Özgün Senaryo adaylarının yanında bu kategorinin efsane isimlerini -aralarında iki isim var ki eğer bu kategoride efsane olduklarını bilmiyorsanız bir hayli şaşıracaksınız- incelediğimiz içeriğimiz burada. Aralarında üç En İyi Film adayının da bulunduğu En İyi Uyarlama Senaryo adaylarını yakından tanımak içinse buraya buyrun.

29 Şubat 2016'da gerçekleşen törende Büyük Beşli'ye talip bir film yok. Beş kategoriden dördünde aday gösterilen The Revenant'ın ise dört kategoriden de ödülle dönebilmesi pek kolay değil gibi. Görünen o ki bu sene Büyük beşlinin her kategorisi ayrı bir sürprize gebe.

Facebook Yorumları