NBA Smaç Yarışmalarına Damgasını Vurmuş Gelmiş Geçmiş En Unutulmaz 10 Oyuncu

12-14 Şubat arası NBA severler yine uykusundan feragat ederek, NBA organizasyonun en önemli olaylarından biri olan All-Star hafta sonuna kilitlenecek. All-Star hafta sonunun en önemli etkinliklerinden olan Slam Dunk yarışmasının en iyi 10 smaçını birlikte hatırlayalım.

NBA Smaç Yarışmalarına Damgasını Vurmuş Gelmiş Geçmiş En Unutulmaz 10 Oyuncu
Facebook'ta Beğen:

Çemberin böğrüne kolunu sokanlar, arabaların üstünden atlayanlar, Superman olanlar, kriptonit olup Superman'in üzerinden smaç basanlar, değirmen, bacakarası, pota arkası derken daha neler neler yaptılar. Onlar biyolojinin ve fiziğin kurallarını zorladılar, basketbolda seviyeyi hep bir üst basamağa çıkardılar. Her şey bitti, yapılabilecek tüm smaçlar yapıldı derken her seferinde karşımıza farklı bir şekilde çıktılar.

Tamam kabul edelim, bir dönem gerçekten de her şey bitmiş smaç yarışmaları gerçekten pek de tat vermemeye başlamıştı ama geçen sene Zach LaVine tertemiz smaçlarıyla bize Smaç Yarışması heyecanını yeniden yaşattı. Bu haftasonu yarışacak isimler ise şöyle; ünvanını korumak için Minnesota Timberwolves'tan Zach LaVine, Orlando Magic'ten Aaron Gordon, Denver Nuggets'tan Will Barton ve Detroit Pistons'tan Andre Drummond. Bu seneki yarışmacılar yarışmaya nasıl bir boyut kazandıracak bilemiyoruz ama bildiğimiz bir şey var ki bu yarışmada gözlerimiz çok harika smaçlar gördü. İşte o smaçlardan en iyi 10 tanesi.

10. Dr.J Julius Erving

NBA Smaç Yarışmalarına Damgasını Vurmuş Gelmiş Geçmiş En Unutulmaz 10 Oyuncu

Amerika'da farklı farklı basketbol ligleri bulunuyor, 70'li yıllarda ise basketbol NBA ve ABA liglerinin kontrolü altındaydı. ABA, daha şova dayalı bir ligdi ve Julius Erving, bu ligin en ilgi çekici yıldızlarından biriydi. Dr. J, basketbolu daha yukarılarda oynamaya başlayan ilk isimlerden biriydi ve ABA ile NBA birleştikten sonra başlayan NBA kariyerinde de bu devam etti. Oynadığı yıllarda basketbol estetiğini zirveye taşımıştı. ABA'de smaç yarışması kazanmış olsa da NBA'de kazanamadı.

1984'te NBA'de ilk defa düzenlenen yarışmaya emekliliğinden 2 sene önce 34 yaşında katılmıştı, iki topla yaptığı bu smaç unutulmazlar arasına girdi. Biraz daha gençken bu yarışma düzenlense mutlaka kazanırdı.

9. Superman Dwight Howard

NBA Smaç Yarışmalarına Damgasını Vurmuş Gelmiş Geçmiş En Unutulmaz 10 Oyuncu

O bir kuş! O bir uçak! Hayır, o Dwight Howard! Dwight Howard, şu anda kariyerinin ilk yıllarındaki ihtişamından biraz uzakta, Orlando Magic'teyken gelgitli ruh haliyle de basketbolseverlerin bir dönem antipatisini kazanmıştı ama yiğidi öldürün hakkını yemeyin. Dwight Howard, NBA All Star hafta sonu etkinliklerine her zaman renk katmıştı.

Dwight Howard boyutundaki oyuncuların smaç yapması hiç de zor bir olay değil ve genelde estetik olmuyor ama Dwight her zaman ilgi çekici smaçlar basmayı başardı. Potanın en üst köşesine kendi resmini bastırdığı bir sticker yapıştırdığı smaçı da efsane bir smaçtı ama aklımızda her zaman Superman olarak kaldı.

8. Kriptonit Nate Robinson

NBA Smaç Yarışmalarına Damgasını Vurmuş Gelmiş Geçmiş En Unutulmaz 10 Oyuncu

Nate Robinson 1.75 metre boyunda bir adam, devlerin top koşturduğu bir ligde bu boyuyla tam 3 kez smaç yarışmasını kazandı. Tamam, itiraf edelim, smaç yarışması kazanan oyuncular arasında hiçbir zaman favorilerimizden birisi olmadı. Hatta bu listede ilerde kendisini pek hayırla anmayacağız ama bu neyi değiştirir ki tarih kazananların tarafındadır ve Nate Robinson, NBA tarihinde 3 kez smaç yarışması kazanabilen tek oyuncu.

1.75 boyundaki bir adamın 2.11 boyundaki bir adamın üzerinden sıçrayıp smaç yaptığını görmek pek sık karşılaşılacak bir durum değil. Üstelik Nate'in bir sene önce Superman kostümüyle yarışmayı kazanan rakibinin üzerinden yeşil kriptonit kılığında smaç basması da fena bir mizah anlayışı olmadığını gösteriyor.

7. Andre İgoudala

NBA Smaç Yarışmalarına Damgasını Vurmuş Gelmiş Geçmiş En Unutulmaz 10 Oyuncu

Nate Robinson'ı pek de hayırla anmayacağımızdan bahsetmiştik. İşte onun sebebi bu smaç! 2006 yılında yapılan smaç yarışmasında yalnız bize göre değil, izleyen hemen hemen herkese göre yarışma Andre İgoudala'nın hakkıydı.

Allen İverson'ın potanın arkasına çarptırarak verdiği pası potanın arkasında alan, baya uzun süre havada süzülüp, üstelik kafasını potaya çarpma ihtimaline rağmen, potanın arkasından smaçı basan Andre İgoudala bu muazzam smaça rağmen 2006 yılında smaç yarışmasını ne yazık ki kazanamadı.

6. Dominique Wilkins

NBA Smaç Yarışmalarına Damgasını Vurmuş Gelmiş Geçmiş En Unutulmaz 10 Oyuncu

Dominique Wilkins, smaç denince akla gelen ilk isimlerden biriydi. NBA'in sayı canavarlarından biri olan Nique, imza hareketi olan değirmen smaçlarıyla gönüllerde taht kurmuştu. 5 defa smaç yarışmasına katıldı, bunlardan iki tanesini kazandı. İki tanesini Michael Jordan'a kaybetti, birini takım arkadaşı ve bu yarışmayı kazanan en kısa boylu oyuncu olan Spud Webb'e kaybetti.

İmza hareketi olan güçlü değirmen smaçlarını smaç yarışmalarında da gösterdi. En ikonik olanı ise tek elle bitirdiği ve potaya bir kol mesafesi uzaktan bastığı smaçıydı.

5. Blake Griffin

NBA Smaç Yarışmalarına Damgasını Vurmuş Gelmiş Geçmiş En Unutulmaz 10 Oyuncu

Blake Griffin de yine oyunu yükseklerde oynamayı seven oyunculardan birisi. Maç içerisinde alley-oop'larıyla ve rakip oyuncuların üzerinden vurduğu smaçlarla zaten dikkat çekiyor. 2011'de yapılan smaç yarışmasını ise biraz şovu abartarak ama en çok da bileğinin hakkıyla kazandı. Gerçi bu durumda dirseğinin hakkıyla mı demeliydik?

Potaya dirseğine kadar kolunu sokarak smaç basma olayını daha önce Vince Carter'da da görmüştük ama Vince Carter apayrı bir olay oraya geleceğiz ama hakkını yemeyelim Blake Griffin de bu işi hakkıyla yaptı. Üstelik yarışmayı kazanmasına sebep olan ve bariz bir şekilde Kia Motors reklamı yaptığı araba üzerinden smaçı ise bizce dirsek smaçı kadar etkili değildi.

4. Majesteleri Michael Jordan

NBA Smaç Yarışmalarına Damgasını Vurmuş Gelmiş Geçmiş En Unutulmaz 10 Oyuncu

Michael Jordan'ı anlatmaya gerek var mı? O, tarihin gördüğü gelmiş geçmiş en büyük sporculardan birisi. Bakın basketbolcu demiyoruz, tüm spor tarihinin en önemli figürlerinden birinden bahsediyoruz. Konu basketbol, hele de NBA olunca akla gelen ilk isim Majesteleri smaç yarışmalarını da iki defa kazandı.

Faul çizgisinden adeta kanatlanıp potaya kondurduğu smaçı, smaç yarışmaları tarihinin en muazzam smaçlarından biriydi. Gerçi daha sonra Space Jam filminde işi biraz abartıp orta sahadan da smaç vurdu.

3. Zach LaVine

NBA Smaç Yarışmalarına Damgasını Vurmuş Gelmiş Geçmiş En Unutulmaz 10 Oyuncu

Girişte de dediğimiz gibi artık smaç yarışmaları tekrara düşmüşken, millet kazanmak için işi tamamen şova dökmüşken Zach LaVine çıkıp yarışmayı yeniden heyecanlı hale getirdi. Blake Griffin'in kilise korolu arabalı şovu, Havale McGee'nin üç toplu, iki potalı denemeleri, Gerald Green'in potaya yerleştirdiği doğum günü kekinin mumunu söndürmesi falan derken işler iyice çığrından çıkmaya ve açıkçası biraz da tatsız olmaya başlamıştı. 2015 yılında 19 yaşındaki LaVine, çıkıp tertemiz smaçlar vurarak bu kadar alengirli işlere gerek olmadığını gösterdi.

LaVine geçen sene Vince Carter ve Jason Richardson'dan beri görmediğimiz hareketleri gösterdi. Bacak arası smaçları da bir harikaydı elbette ama bizce topu arkasından geçirerek yaptığı smaç, smaç yarışmaları tarihinde kesinlikle özel bir yeri olan bir smaçtı. Bu hareketi daha önce J.R. Smith de yapmıştı ama LaVine ondan biraz daha estetik bir smaç gösterdi.

2. Jason Richardson

NBA Smaç Yarışmalarına Damgasını Vurmuş Gelmiş Geçmiş En Unutulmaz 10 Oyuncu

Jason Richardson, 2000'li yılların kesinlikle en önemli smaç yarışması yarışmacılarından biriydi. Smaç yarışması tarihinin en özel smaçlarını da 2002 ve 2003 yıllarında kazandığı yarışmalarda yaptı. Basketbol estetiğini en üst düzeyde bizlere yaşattığı için kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır.

Potaya çarptırarak kendisine asist yaptığı ve tam karşıdan vurduğu bacak arası smaç da kenardan yerden sektirerek kendisine asist yaptığı ve kenardan vurduğu ters, bacak arası karışımı smacı da harikaydı. Dominique Wilkinsvari değirmen smaçı da inanılmazdı. Hepsi mükemmeldi ama ters bacak arası smaçını bu listeye aldık.

1. Vince Carter

Smaçı konu ettiğimiz bir listede birinci başka bir isim olabilir miydi? Eğer Vince Carter'ın en şaşalı zamanlarını izlediyseniz bu soruya elbette hayır cevabını vereceksiniz. Basketbol tarihinin gelmiş geçmiş en güzel smaçlarını yapan adam, maç içinde veya yarışmada nerede olursa olsun en estetik smaç görüntülerini bize sunan adam tabii ki birinci sırada. Bu adamı izlemenin ne kadar büyük bir şans olduğunu zaman geçtikçe daha iyi anlıyoruz.

Bir defa katıldığı yarışmada her smaçı olay yaratmıştı, dirsek smaçı yaptı, 360 derece dönerek smaç yaptı ve T-Mac'ten aldığı pasla tarihin en güzel bacak arası smaçını yaptı. Daha ilk smaçında spikerler "Tamam daha fazla yarışmaya gerek yok eve gidelim!" diye bağırıyordu. Bu smaçlardan herhangi birini seçmedik, öyle olsaydı listenin ilk üç sırasında da Vince olacaktı, o nedenle listemizin tepesinde Vince Carter ve tüm smaçları var.

Facebook Yorumları