Mükemmel Şekerlemenin İncelikleri

Şekerlemenin, yani kestirmenin zihninizi boşalttığını, yaratıcılığınızı ve zekânızı arttırdığını, hatta daha uzun ve sağlıklı bir hayat sürmenizi sağladığını biliyor muydunuz?

Mükemmel Şekerlemenin İncelikleri
Facebook'ta Beğen:

Gece uykusunu alamamak, kötü beslenmek gibi nedenlerin yanı sıra insan bedeninin öğle saatlerinde hafif uykulu hissetmesi aslında biyolojik saatle ilgili. Ayrıca bir "hayatta kalma" taktiği de! Öğrenme ve odaklanma yetimiz, atikliğimiz gitgide azaldığı zaman vücudumuzun kestirerek bir anlamda saati sıfırladığını düşünebiliriz.

Şekerlemeden mükemmel sonuçlar almak istiyorsanız, tavsiyelerimize bir göz atın deriz.

Mükemmel Şekerlemenin İncelikleri

Saate dikkat edin. Uyku uzmanlarına göre en faydalı şekerlemeler, göreceli olarak kısa olanlar. Kısa şekerlemelerde vücut sadece ilk iki uyku evresine girerken, sonraki "dalga" evresinin başlamasıyla uyanmak daha zorlaşıyor ve uyku sersemi olmanız muhtemel. 20 dakika ideal bir süre; ruh haliniz, konsantrasyonunuz, atikliğiniz ve motor becerileriniz ilerleme kaydediyor. Aynı şekilde 45 dakika da duyumsal ve yaratıcı düşünce süreçleri üzerinde büyük bir fayda gösterecektir. Uzun bir uyku çekmek istiyorsanız, 90 dakikayla sınırlayın.

Mükemmel Şekerlemenin İncelikleri

Sakin ve karanlık bir yer bulun. Gürültü ve ışık uyumanızı kötü etkileyebilir, o yüzden bunları ortadan kaldırmak en iyisi. Rahatsız edici sesleri sınırlamak için kulak tıkacı takabilirsiniz veya beyaz gürültüyü dinleyebilirsiniz.

Mükemmel Şekerlemenin İncelikleri

Uzanın. Otururken uyuyakalmak elbette mümkün ama uykuya dalması daha zor olacaktır. O yüzden uzanmak daha kolay uykuya dalmanızı ve vakit kaybetmemenizi sağlayacaktır.

Mükemmel Şekerlemenin İncelikleri

Hemen uykuya dalmak ve şekerlemenin faydalarını görmek istiyorsanız, kafanızda sürekli konuşup duran sesleri susturmanız gerekir. Meditasyon teknikleri bu noktada işe yarayabilir. Nefes almaya konsantre olun, kaslarınızı gevşetin ve hatta daha huzurlu bir yeri hayal edin.

Mükemmel Şekerlemenin İncelikleri

Kafein alışkanlıklarınızı düzenleyin. Kafeinin tesirini göstermesi 20 veya 30 dakika aldığı için, kestirmeden hemen önce kahve içerseniz, uyanacağınız zaman etkisini göstermeye başlar. "Kafein şekerlemesi" sayesinde uyandığınız zaman daha ferah hissedersiniz.

Mükemmel Şekerlemenin İncelikleri

Şekerlemelerinizi planlayın. Gerçekten uykusuzluktan hiçbir şey yapamadığınız noktada uyuyacağınız şekilde plan yaparsanız, gün içindeki önemli işlerinizi de ona göre ayarlayabilirsiniz.

Mükemmel Şekerlemenin İncelikleri

Alarm kurun. Tahmin ettiğinizden daha çok uyumak moralinizi bozabilir, bu sebeple alarm kurun, vaktinde kalkın ve uykunun sizi içine çekmesine izin vermeyin.

Mükemmel Şekerlemenin İncelikleri

Suçluluk hissetmeyin. Bilimsel araştırmalar uzun yıllardır şekerleme yapmanın hem doğal hem de son derece yararlı olduğunu ortaya koyuyor. O yüzden gün ortasında uyuduğunuz için kendinizi kötü hissetmeyin!
lifehacker.com

Facebook Yorumları