Kahverengi Yumurta İle Beyaz Yumurta Arasındaki Farkı Biliyor Musunuz?

Kahverengi ve beyaz yumurtalar arasında ne fark var?

Kahverengi Yumurta İle Beyaz Yumurta Arasındaki Farkı Biliyor Musunuz?
Facebook'ta Beğen:

Tamam, renkleri apayrı, hatta bazı insanlar tadının bile ayrı olduğunu iddia ediyor fakat kabuk rengi ne gibi bir farklılığa denk geliyor dersiniz?
New York Times’dan C.Claiborne Ray’in Corness Üniversitesi’nde çalışan bilim insanı Tro V.Bui’ye sorduğu sorulara göre, bu iki renk yumurtanın arasında çok bir fark yok.


V.Bui, kahverengi yumurtalarla beyaz yumurtalar arasında besin dengesi bakımından ciddi bir fark olmadığını söylerken, kahverengi yumurtaların omega 3 yağ asidi olarak daha zengin olduğunu da belirtiyor. Fakat yine de bu fark herhangi bir şekilde yumurtadan alınan tadı etkilemiyor. Renklerinin farklı olma sebebiyse Dr.Bui’ye göre tamamen genetik. Beyaz tüylü ve beyaz kulak memesine sahip tavuklar beyaz yumurtlarken kırmızı kulak memesine sahip kahverengi tavuklar kahverengi yumurtluyor. Bui aynı zamanda kahverengi yumurtaların kabuk olarak daha büyük olduğunu ve yetişmelerinin maddi açıdan daha zor olduğunu da dile getiriyor. Bu denkleme göre beyaz yumurtaları yetiştirmek bütçe açısından daha sağlıklı.

Facebook Yorumları