Hepsi Birbirinden Farklı Ülke İnsanlarının ‘TV’ Karşısına Oturduklarında Temsil Ettikleri Garip Kitleler

Gün geçtikçe zıvanadan çıkan sihirli kutu ve onun yarattığı dünyaya eşlik eden kitle, farkında olmasalar da garip toplulukların, bir o kadar garip temsilcileri konumundalar. Türkiye’deki televizyon izleyicilerini, belirti ve tepki özelliklerine göre farklı guruplarla bir araya getirdik.

Futbolla yatıp, futbolla kalkanlar

Facebook'ta Beğen:

Sadece futbol maçlarını ve futbol programlarını izleyen bu kitle için televizyon ve futbol dünyası arasında başka hiç bir konuyla çakışmayan güçlü bir bağ vardır. Haber bültenlerinin spor haberlerine geçişini dahi dört gözle beklerler. Yayıncı kuruluşların değişmez müşterileri konumundadırlar aynı zamanda. Özellikle hafta sonları, tüm gün boyunca sihirli kutu onlara aittir. Bir çoğu, futbolcuların piyasa değerlerini, menajerlerden daha iyi bilirler.

Belgeselciler

Dünyanın en az bilinen sürüngeni hakkında bir konu açılsa, sosyal hayatından, aile içi hiyerarşik yapısına kadar size anlatabilir bu kitle. Dünya’nın nasıl oluştuğuyla ilgili konulara ünlü fizikçilerin formülleriyle cevap verir, sihirli kutu karşısındayken hiç konuşmazlar.

İzdivaçcılar

‘Kim kiminle evlenmiş’, ‘kime nasıl talip çıkar’ gibi konularda uzman olan bu kitle, aynı zamanda bir birini kopyası olan bir çok televizyon dizisininde müptelası konumundadırlar. Genel anlamda orta yaş üstü ev hanımlarından oluşan bu gurubun, sihirli kutuda izledikleri ve duydukları her şey hakkında yorum yapma gibi garip alışkanlıkları vardır.

Ana haber hastaları

Genelde 50 yaş üstü olan bu gurubun büyük çoğunluğu erkeklerden oluşur. Hanımlardan müsade aldıkları o küçücük zaman dilimini, haberleri izleyerek geçirirler. Dünyayı kurtarmak gibi bir amaçları olmadığı gibi, haberlerde izledikleri her şeye inanma eğilimindedir. Büyük çoğunluğunun evde pantolon ve gömlekle dolaşmak ve her gün traş olmak gibi alışkanlıkları vardır. Özellikle seçim dönemlerinde ‘emeklilere zam’ vaatlerinin nokta hedefi bu kitledir.

Muhafazakar izleyici

Genel olarak dini konulara yer veren kanalların değişmez kitlesi konumundadırlar. Dini programlara attıkları mesajlarla ülke gündemine komiklik kazandıran ve vatandaşların akıl tutulması yaşamasına sebep olan işte bu kitledir.

Yarışmacılar

TV kanallarında aşırı artış gösteren programlardan anlayacağınız gibi en kalabalık kitle konumundadırlar. İzdivaç kitlesinden de oldukça büyük bir topluluğu kendi içinde barındıran bu gurup, holiganizmin çok farklı noktalarında yaşar. Hiç tanımadığı insanları savunup, onları koruma eğilimine sahiptirler. Bu şekilde dünyaya hizmet ettikleri kanısında olanlar bile vardır. Yarışmaların geçmiş tarihini ve katılımcılarını,  yapımcılardan daha iyi bilen üyelere de sahiptirler.

Magazinciler

Kim ne giymiş, kimin ayakkabısı hangi yılın modasına aitmiş, sosyal medyada kim kiminle atışmış, kimin ne kadar takipçisi varmış gibi konuların uzmanıdır bu kitle. Büyük çoğunluğunun aşırı derecede sosyal medya eğilimi vardır. 

Çizgi filmciler

Çocukların yönetimde aktif rol oynadığı ev hanesinin içinde bulunduğu bu kitlede yaş aralığı yoktur. Çocukların hakimiyetine boyun eğen bu sevilesi kişiler sadece ‘anne – baba’ konumunda değil, torun sahibi ‘nine – dede’  konumunda da bulunmaktadırlar. 

Flash TV izleyicisi

Flash TV izleyicisi hakkında bilgi; ‘Error’...

Facebook Yorumları