Çizgi Romandan Uyarlama En İyi 10 +18 Film

Deadpool'un gişe başarısı ve gerçekten iyi bir film olması aklımıza diğer +18 çizgi roman uyarlamalarını getirdi. İşte bu kategorinin en iyi örnekleri.

Watchmen

Çizgi Romandan Uyarlama En İyi 10 +18 Film
Facebook'ta Beğen:

Watchmen'in ilham verici fragmanını ilk gördüğümüzde hepimizin aklına şu düşmüştü "Watchmen gibi muazzam bir kitabın film uyarlaması, bu işin hakkını verebilecek mi? 300'ün yönetmeni Zack Snyder bu işin altından kalkabilecek mi?" Nihayet film vizyona girdiğinde ise aklımızda kalan şu oldu; film fena değildi ama kitabın yanına bile yaklaşamıyordu. Ortada Alan Moore'un eseri olmasa film hakkında pek de olumsuz düşünmezdik ama kaynak metin bu kadar muazzam olunca uyarlaması elbette gölgesinde kalacaktı ama yine de Watchmen, estetik bir filmdi ve bizim listesini yaptığımız r-rated olarak işaretlenen çizgi roman uyarlamaları arasında müstesna bir yeri olduğu kesin. Sadece filme çekilen gelmiş geçmiş en iyi çizgi roman olunca beklentilerimizi epey yüksek tuttuk o kadar.

Blade

Çizgi Romandan Uyarlama En İyi 10 +18 Film

Blade, aşırı kanlı bir vampir avcılığı hikayesi anlatmasının yanı sıra +18 çizgi roman uyarlamaları içerisinde en çok yankı uyandıran işlerden biriydi. İlk iki filmi ve o kadar da iyi olmayan üçüncü filmi ile sinemaseverleri aksiyona ve kana doyurdu. Marvel'ın de sinemada ilk büyük başarısıydı. Marvel'ın o dönemde Punisher ve Daredevil facialarını da düşünürsek uzun süre de en başarılı Marvel uyarlaması olarak devam etti. Böyle bir listede adını anmamak olmazdı, hele ki ilk filminin açılış sahnesindeki kan banyosunu düşündüğümüzde.

The Crow

Çizgi Romandan Uyarlama En İyi 10 +18 Film

Kült film deyince aklımıza gelen filmlerden mutlaka bir tanesi de The Crow olur. The Crow deyince de mutlaka filmin çekimleri sırasında kurusıkı olması gereken tabancanın gerçek olması nedeniyle hayatını kaybeden Brandon Lee'nin trajik ölüm hikayesini mutlaka anımsarız. Bu trajik ölüm hikayesinin yanı sıra The Crow gerçekten de döneminin en farklı, en kült filmlerinden biridir. Film, Amerika'da r-rated olarak işaretlenmiş olmasına rağmen bir nesli etkisi altında bırakabilmiştir.

Road to Perdition

Çizgi Romandan Uyarlama En İyi 10 +18 Film

DC'nin biraz daha yetişkinlere hitap eden işlerini yayınladığı Vertigo etiketiyle çıkan işlerinden biri olan Road to Perdition, 2002 yılında filme uyarlandı ve bizce bu uyarlama en harika çizgi roman uyarlamalarından biriydi. Ne var ki Amerikanlar bu filmi de r-rated olarak işaretlemişti. Tom Hanks'in görmeye alışık olmadığımız bir rolde de harikalar yaratabileceğini bu film sayesinde fark etmiş olduk. Çizgi romanlara da en yakışan atmosfer olan kara film havasını Road to Perdition'u izlerken iliklerimize kadar hissettik.

V for Vendetta

Çizgi Romandan Uyarlama En İyi 10 +18 Film

Listemizdeki bir diğer Alan Moore eseri de V for Vendetta. Alan Moore, her ne kadar eserlerinin sinemaya uyarlanmasından hazzetmese de filmler her ne kadar kitapların içeriğini ve ağırlığını perdeye yansıtma konusunda pek başarılı olmasalar da Watchmen'de dediğimiz gibi kaynak metin bu kadar iyi olunca ortaya çıkan iş de kalburüstü oluyor. Üstelik V for Vendetta günümüz gençliğini en derinden etkileyen 4-5 filmden bir tanesi. Wachowski kardeşlerin de en iyi işlerinden birisi olan V for Vendetta, maskenin arkasından bile oyunculuğunu konuşturan Hugo Weaving ve pek sevgili Natalie Portman sayesinde hafızlarımıza kazındı.

Kick Ass

Çizgi Romandan Uyarlama En İyi 10 +18 Film

Filmde 10 yaşında bir suikastçi var, inanılmaz derecede silah kullanıyor ve filmin en güzel yanlarından birisi ama film +18. Yani Hit-Girl kalkıp sinemaya gitse kendini izleyemeyecek. İşin şakası bir tarafa Kick Ass, son zamanlardaki Nolan'ın Batman filmleri, Marvel'in büyük sinema hitleri bir tarafa yakın dönemde çıkan en iyi çizgi roman uyarlaması filmlerden birisi. Şunu da belirtelim ikinci filmi ilkinin baya gölgesinde kalıyor ama bu ilk film, mizah, şiddet ve hareket dozuyla gönülleri fethediyor. Ayrıca Ghostrider filmleriyle çizgi roman uyarlamalarına kötü bir giriş yapmış olan Nicholas Cage'in de karizmasını toplamasına yardımcı oluyor.

Dredd

Çizgi Romandan Uyarlama En İyi 10 +18 Film

Dredd'in 95 yapımı, başrolünde Sylvester Stallone'nin oynadığı bir filmi var. Hah işte o film o kadar da iyi değil biz ondan bahsetmiyoruz, 2012 yapımı olan Dredd filminden bahsediyoruz. Gelelim esas övgülerimizi yönelteceğimiz taş gibi film olan 2012 yapımı Dredd filmine. Uzak bir gelecekte harabeye dönmüş Amerika sokaklarında kendi adaletini sağlayan Dredd'in hikayesi kan ve şiddet konusunda epey cüretkar olmasının yanı sıra taş gibi bir çizgi roman uyarlaması olarak da dikkat çekiyor. 

Sin City

Çizgi Romandan Uyarlama En İyi 10 +18 Film

R-rated ya da +18 denildiği zaman akla gelecek ilk çizgi roman uyarlaması herhalde Sin City olurdu. Keşke ikinci filmini unutma şansımız da olsa. İkinci filmin bir fiyasko olduğunu görmezden gelirsek, yıldızlar geçidi oyuncu kadrosuyla, kurgu tekniğiyle ve çizgi roman estetiğini yansıtan görüntüleriyle Sin City gerçekten çok iyi bir filmdi. Frank Miller'ın çoğu çizgi roman severin gözünde saygınlığını düşüren hareketlerinden önce yazdığı en önemli eserlerinden birisi olan Sin City'nin karanlığı sinemaya oldukça iyi aktarılmıştı. Tabii bunda yönetmen Robert Rodruigez'e yönetmenlikte eşilk eden Frank Miller'ın da payı büyük.

Deadpool

Çizgi Romandan Uyarlama En İyi 10 +18 Film

İtiraf ediyoruz aslında bu listeyi yapmamızın sebebi Deadpool'u övmekti! Deadpool, birçok şeyi çok iyi yapan, bir süper kahraman filmine göre epey düşük bütçesine rağmen iyi bir hikaye, ne yaptığının bilincinde olmak ve en önemlisi işini tutkuyla yapmak gibi öğeleri bir araya getirince ortaya başarılı bir iş çıkacağının da kanıtı oldu. Cinsellik, şiddet ve bol miktarda mizahın yanı sıra, oyuncusundan setteki çaycısına herkes Deadpool karakterini ve hikayelerinin özünü çok iyi kavramış ve bunu da perdeye olabildiğince iyi bir şekilde yansıtmış. Elde ettiği gişe başarısını da sonuna kadar hak ediyor.

Oldboy

Çizgi Romandan Uyarlama En İyi 10 +18 Film

Sadece bir çizgi roman uyarlamaları listesinde değil, en iyi film adı geçen tüm listelerde bir şekilde kendisine yer bulacak bir filmdir Oldboy. Aynı isimli mangadan uyarlanan Oldboy, muazzam derecede etkileyici hikayesi, ters köşe finali ve büyüleyici görselliği ile Güney Kore'den çıkıp aklımızın bir köşesine yerleşiyor. Çizgi roman uyarlaması filmlerin içerisinde +18 olsun ya da olmasın henüz Oldboy'un üzerine çıkabilen bir film olmadı. Bu arada filmin Spike Lee tarafından çekilen ve başrolünde James Brolin'in oynadığı bir Amerikan versiyonu da var. Eğer bu filmi izlemediyseniz kesinlikle bu Amerikan versiyonundan uzak durun ve Chan-wook Park'ın orijinal Kore yapımı hikayesini izleyin. 

Facebook Yorumları